Založ si blog

Košice – Európske mesto úradníkov a funkcionárov : )

Druhé najväčšie mesto Slovenska, ktoré má viac ako 250 000 obyvateľov a je rozdelené na 22 mestských častí, je určite svetovým unikátom. New York má 8,4 miliónov obyvateľov v 5 mestských častiach. Predstavme si koľko zbytočne vyhodených peňazí stojí 22 starostov, 22 prednostov, stovky úradníkov, sekretárok a stovky miestnych poslancov … ročne, alebo za 4 ročné funkčné obdobie??? Milióny vyhodených EUR! Čo tak mať namiesto 22 mestských častí len 5, alebo 4, alebo 0?

 

22 mestských častí je územná katastrofa

22 mestských častí je územná katastrofa

 

Košičania už roky na tento fakt, hodný zápisu do zoznamu jedinečných svetových kuriozít, hrdí rozhodne nie sú. Opýtajte sa na ulici ktoréhoľvek z nich a povie vám, že je načase niečo s týmto administratívnym nezmyslom plným úradníkov robiť. Košičania určite nepotrebujú k svojmu životu toľko starostov, poslancov a úradníkov preplácaných zo svojich daní. Veď tie peniaze by nemuseli nasycovať ich vypasené bruchá, ale konečne by ich mohlo mesto dávať do opráv chodníkov, ciest, ihrísk, výstavby športových areálov, alebo zelene. Je im jasné, že tieto aparáty v mestských častiach, najmä tých veľkých, stoja kopec peňazí. A ešte sa aj niektorí starostovia sťažujú na to, že majú málo kompetencií. Zdravý sedliacky rozum teda chápe, že títo ľudia a v takom počte sú jednoducho zbytoční. Čo sa na úrade v mestskej časti vôbec dá vybaviť? Overiť podpis, zaplatiť známku za psa, podať papiere na sociálne veci, alebo prihlásiť sa v niektorých mestských častiach na verejnoprospešné práce. Ak by sa zrušili starostovia a miestni poslanci, na úrade by stačili 2 tety za okienkom, ktoré ten podpis overia tak či tak, poplatok za psa skasírujú, papiere na sociálne veci by poslali každý deň na magistrát 1 šoférom, ktorý by obiehal všetky mestské časti, alebo poštou a VPP by zorganizovala aj Správa mestskej zelene. Mimochodom, dnes človek na hociktorej pošte vybaví toho viac ako na úrade v hociktorej mestskej časti.

Košičanov a aj mňa, ako človeka, ktorý po ukončení školy v tomto meste chce ostať v tomto krásnom meste žiť zaujíma jediné. Aby sa v Košiciach nežilo ako v Európskom meste falošných funkcionárov a úradníkov, ale namiesto toho, aby tu bola fungujúca samospráva s možnosťou vybaviť všetko, čo potrebujem, pokiaľ je to len trochu možné, na jednom mieste a ideálne elektronicky. Alebo ešte lepšie, vôbec nemusieť ísť na úrad a vyriešiť všetko z domu. Bez čakania, vypytovania sa pri ktorom okienku a s ktorým úradníkom treba to a kde a s kým zasa to. Práve Košice patria na špicu slovenských miest v implementácii projektu informatizácie služieb, takže od nového roka kedy spustia ostrú prevádzku bude možné desiatky úradných úkonov vybaviť práve cez internet. Nemyslíte si že by bolo až barbarské mať také informatizačné možnosti a nechať taký moloch ďalej fungovať?

A to je určite ďalší argument proti tomu, aby v Košiciach ďalej prežíval prebujnený úradnícky aparát v mestských častiach. Tento týždeň sa o ďalšom postupe hovorilo na mestskom zastupiteľstve, posunuli to na január, aby si mohli poslanci opäť pripraviť na výhovorky, prečo nie a prečo práve nie teraz. Práve ideálna možnosť by bola mať referendum o tom či ich ďalej živiť alebo nie počas volieb do Národnej rady 05.marca 2016. No a čo, nech práve ľudia povedia miestnym politikom či ich ešte vôbec tam kde bývajú chcú, či im také hospodárenie vyhovuje.

 

Pomohlo by referendum

Pomohlo by referendum

 

Chcem veriť, že v januári na mimoriadnom zastupiteľstve sa už poslanci rozhodnú, či podporia košického primátora v jeho snahe vyriešiť tento problém, na ktorý si 20 rokov nikto z dovtedajšej politickej garnitúry v meste netrúfol, lebo by si rozhneval lokálnych politikov. Z toho, čo počúvam a čítam je mi jasné, že Richard Raši to myslí so znížením počtu košických mestských častí vážne. Ibaže bez toho, aby páni poslanci konečne prestali strkať hlavu do piesku a alibisticky sa vyhovárať na referendum a neinformovanosť občanov, sa mu nepodarí urobiť to, po čom Košičania volajú už dávno. Ryby si vlastné rybníky nevypustia, keďže medzi mestskými poslancami sedia hlavne starostovia a aj miestni poslanci, ktorí by prišli o stovky eur mesačne … za svoje funkcie… Ja osobne Rašimu držím palce a veľmi si prajem, nech už hlúpy košický svetový unikát konečne skončí, lebo New Yorkom bohužiaľ ešte nie sme…

 

Košice nasledujú Viedeň! ! !

16.01.2018

Určite všetci viete že v Košiciach prebieha najväčšia rekonštrukcia v histórií mesta, a práve teraz rekonštrukcia električkových tratí na území sídliska Košice-Západ, teda pre domácich viac »

Košice sa v roku 2019 stanú hlavným európskym mestom. ..

02.01.2018

Košice opäť vyhrali boj o titul. Po tituloch Európskeho hlavného mesta kultúry, a po Európskom meste športu, sa stali po vyhlásení poroty 1.12.2017 hlavným Európskym mestom dobrovoľníctva viac »

HODY v Metropole Východu!

19.12.2017

Ako každý vie, hlavnú úlohu počas Vianoc v Košiciach nezohráva len krásny a majestátny Vianočný stromček, nádherná výzdoba alebo ľadové kráľovstvo, ale práve Vianočné trhy.Vianočné viac »

CT prístroj, lymfóm

Prístroje pribúdajú, pacienti aj tak čakajú

17.10.2018 06:00

Fakt, že v nemocniciach postupne pribúdajú nové prístroje, pacienti stále príliš necítia.

potraviny, zelenina,

Odvod zatrasie obchodmi

17.10.2018 06:00

Reťazce majú štátu platiť dvojnásobok toho, čo doteraz odvádzali na daniach.

francúzsko, polícia, útok, páska,

Vo Francúzsku zadržali šesť osôb v súvislosti s marcovým terorom na juhu krajiny

16.10.2018 22:52

Útoky, ktoré spáchal Radouan Lakdim v mestách Carcassonne a Trebes si vyžiadali štyri obete.

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

adamstecak

Východ Slovenska a jeho obyvateľov treba spoznať, až potom si o nich utvoriť názor :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 220783x
Priemerná čítanosť článkov: 5661x

Autor blogu

Kategórie