Trebišov je zarohom a predsa ho málokto pozná

29. novembra 2015, adamstecak, Nezaradené

Často môžeme čítať alebo počuť, že nikto nie je doma prorokom. Tu ho nepoznáme, ale za hranicami je známy. U nás nevieme nič o jeho úspechoch, ale v zahraničí ho za ne vynášajú do nebies. Myslím, že toto výstižné slovné spojenie sa týka nielen ľudí, ale aj miest. Žijeme v krajine, v ktorej mnohokrát nevieme, aké pekné miesta máme doslova „zarohom“. Náš domov skrátka nie je doma prorokom. Je to veľká škoda.

Žijem len pár kilometrov od Trebišova, ale iba nedávno som si urobil výlet do tohto mesta.  Objavil som v ňom pre seba počas super-slnečného novembrového dňa mnoho pekných a zaujímavých miest. V 25-tisícovom mestečku som si pozrel Barokovo-klasicistický kaštieľ, Mauzóleum rodiny Júliusa Andrássyho a Mariánske súsošie. Prešiel som sa pomerne veľkým mestským parkom, v ktorom sú fakt pekné stromy dovezené z celého sveta (ako som sa neskôr cez google dozvedel). Mestský park v Trebišove je dokonca väčší a drevinovo pestrejší ako ten v Košiciach, ktorý bol zrevitalizovaný v rámci projektu Európske mesto kultúry 2013 a dnes je vyhľadávaným miestom rodín s deťmi, mladých ľudí aj seniorov. Nepochybujem o tom, že Mestský park v Trebišove by sa stal rovnako atraktívnym a navštevovaným miestom a to nielen pre Trebišovčanov, ak by sa podarilo získať peniaze z eurofondov.

 

Barokovo-klasicistický kaštieľ v Trebišove

Barokovo-klasicistický kaštieľ v Trebišove

Našiel som ešte jednu podobnosť medzi úspešnými Košicami a pre mňa (až doteraz) nepoznaným Trebišovom. Vedeli ste napr. o tom, že Košický hrad bol pred niekoľkými storočiami dokonca rozsiahlejší ako Spišský hrad, ktorý dnes pozná celý svet ako jeden z najväčších v Európe? Košičania sa až vďaka projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 dozvedeli, aký klenot sa kedysi vypínal nad mestom. Vďaka úpravám zvyškov hradieb a vybudovaniu malého prírodného amfiteátra sa „ostatky“  hradu začali hromadne navštevovať. Trebišov má dokonca v rámci spomenutého parku zrúcaninu hradu Parič, ale opäť by to chcelo nejakú finančnú injekciu, ktorá by pritiahla záujem verejnosti z blízka i z ďaleka a naštartovala turizmus. Môže ísť o akékoľvek mesto, či obec na Slovensku, ale jedno je isté a vždy to tak bolo. Iba ten komu na meste, alebo obci záleží, len ten mu pomôže a naozaj ideálnym stavom je, keď sú na Slovensku lokálpatrioti, ktorí zabezpečia napríklad aj roky ospevované eurofondy pre svoje rodisko. A nech je ten niekto pokojne aj poslanec Národnej rady.

 

Hrad Parič

Hrad Parič

 

Keď už píšem o tej diaľke, pre Slováka z Bratislavy a teda celkovo zo západného Slovenska je bližšie do Chrovátska ako na východné Slovensko, napríklad práve do Trebišova. A to len preto, že o Chorvátsku vie Slovák žiaľ viac ako o meste, v ktorom živote nebol, nikdy o ňom nepočul a tak si myslí, že v ňom ani nič zaujímavé nemôže nájsť. Ja som zistil, že opak je pravdou a že sa vďaka šikovným ľuďom vo vedení mesta Trebišov stále niečo rekonštruuje, modernizuje a skrášľuje. Slovensko je predsa naším domovom a tak by sme mali vedieť, čo doma máme, aby tými prorokmi neboli u nás viac zahraniční turisti ako my sami. Tak čo, aké mestečko z nášho krásneho Slovenska si vyberiete na preskúmanie vy? 🙂